Bērni jautā - es atbildu


Vadot nodarbības 5 - 6 klasēs es saskaros ar virkni jautājumiem, ko man uzdod bērni. Es vēlos padalīties ar tiem un to ko es viņiem atbildu.

Kāpēc man ir bail no psihologiem?
Tāpēc, ka tu saskaries ar kaut ko neparastu un mistisku. Cilvēkam ir bailes no visa jaunā un es tev esmu kas jauns un nezināms. Piedevām skolā, mājās valda uzskats, ka psihologs ir tas, kas nosūta uz trako namu:)

Kā Jūs izdomājiet kļūt par psihologu?
Es savā dzīvē atrados lielas izvēles priekšā un man nebija atbilde uz jautājumu: Kas ar mani notiek? Psiholoģija bija tā sfēra, kura man varētu dot šīs atbildes. Tā es domāju toreiz, izmācīšos un zināšu visu... Bet nekā jo vairāk es mācījos, jo vairāk man radās jautājumi. Es nespēju rast atbildes uz tiem, līdz vienā dienā sajutu, ka esmu iesprūdis durvju ailē no kuras paveras skats uz jaunu telpu. Man bija bail tā pa īstam ieiet tajā un es stāvēju uz sliekšņa atskatoties atpakaļ. Tad es sapratu, ka atbildes uz jautājumiem slēpjas manī pašā un rast atbildes uz tiem es varu tikai smagi strādājot ar sevi. Vēlāk mācoties psihoterapiju šie meklējumi kļuva par dzīvesveidu: vienu jautājumu tu atrisini, tad seko nākamais un tad vēl un vēl. Man patīk šis darbs, kurš ļauj dalīties pieredzē un katru reizi uzzināt kaut ko jaunu par sevi.

Kāpēc cilvēkus liek trako namā?
Ir tāds dakteris, kuru sauc par psihiatru un viņš ir tas  cilvēks, kurš strādā ar garīgi slimiem cilvēkiem. Reizēm cilvēkam tik ļoti sāp dvēsele, ka viņam ir jāpalīdz speciālā iestādē. Līdzīgi kā ar aklo zarnu, ja viņa ir jāizgriež tu to nedarīsi mājās, tev to darīs slimnīcā. Trako nams ir tāda pati slimnīca, kuras uzdevums ir sniegt visu nepieciešamo palīdzību sāpošai dvēselei, ja visi citi paņēmieni ir izsmelti.

Ko darīt, ja tevi emocionāli vai fiziski aizskar?
Ir vairāki ceļi: Viens no tiem darīt pāri darītājam zināmu, ka viņa rīcība tevi pazemo, arī reaģējot agresīvi pagrūžot vai iesitot. Paskaidrošu kāpēc es tā domāju, redzi daļa cilvēku nesaprot valodu, tu vari pateikt vienreiz, otrreiz, jau asāk trešo reizi, bet viņš tā vai tā bāžas virsū un aizskar. Viņš ir kā tāds dadzis, kurš berž cisku un rada sāpes. Vienīgais veids kā no tā tikt vaļā ir to noņemt, vai arī iet ar sāpošu cisku:) Otrs veids ir vērsties pēc palīdzības pie cilvēkiem, kuriem tu uzticies vecākiem, skolotājiem un stāstīt tiem par savu konfliktu. Galvenais neturēt to sevī, tas ir trešais ceļš, kuru labāk neizmantot, jo uzkrājot agresiju tu veido pulvera mucu uz kura pats sēdi. Agrāk vai vēlāk mucas sprāgst un tad tavs sitiens/grūdiens būs daudz bīstamāks nekā apzināts spēka pielietojums.

No cik gadiem ir normāli lai būtu draugs?
Kaut vai no pieciem, ja jūs abi jūtiet savstarpēju interesi un patikšanu tad uz priekšu:) Nekur nav noteikts gadu vecums, kurš ar ko un cik drīkst draudzēties. Vieni nobriest ātrāk otri vēlāk un ja tu uzdod šāda tipa jautājumu tad tu esi gatava attiecībām.

Kāpēc puiši neinteresējas par meitenēm?
Šajā vecumā puišiem meitenes ir kas jauns un nezināms. Redzi, nesen puisis bija tev čoms tu ar viņu gāji čiept ābolus, līdāt kokos u.t.t. Te pēkšņi viņš pamana, ka kaut kas dabā mainās - tev sāk augt krūtis, kļūsti emocionālāka, bet viņš nesaprot kā ar to tikt galā un tas viņu biedē. Tā vietā savas simpātijas viņš izrāda neapzināti: raustot tevi aiz matiem jeb sperot pa dibenu. Zēni šajā vecumā uzvedas kā mazi vilcēni, kuri mācās medīt viņi kož, kauc bļauj un sit. Tā viņi apgūst pasauli, mācās kļūt par vīriešiem - medniekiem. Pēc pāris gadiem tas pāriet pats no sevis un kad būsiet 6 - 7 klasē tad izmaiņas būs notikušas:)

Ko darīt, ja nesaproti matemātiku? Nelīdz arī papildus mācīšanās.
Ir tāds teiciens: "Tie, kuri iet pa ceļu tie nekad nelidos" Iespējams tev ir citi talanti - mūzika, māksla, ģeogrāfija. Koncentrējies labāk uz to, kas tev izdodas un sagādā prieku attīsties tajā virzienā, kurš tev patīk.

Kā un kāpēc cilvēkiem rodas sapņi?
Sapņi ir kā palīgi, kuri palīdz sakārtot nepabeigtās lietas. Tev pa dienu ir bijušas daudz emocijas, piedzīvojumi ko smadzenes nav paguvušas pārstrādāt. Sapņu laikā notiek šo domu salikšana pa plauktiņiem. Līdzīgi kā bibliotēkā tu izlasi grāmatu un atstāj, savukārt bibliotekāre to noliek attiecīgajā plauktā tā lai grāmata nepazūd. Ar sapni var arī strādāt īpaši ar tiem, kuri atkārtojas vairākas reizes, bet tas ir jādara speciālista klātbūtnē:)

Vai tev arī ir problēmas?
Jā ir un es ar tām nemitīgi strādāju. Redzi psihologs nav nekāds pārcilvēks, kurš zina par visiem visu, tai skaitā arī par sevi nē. Problēmas ir jārisina, tā ir katra ne tikai psihologa higiēna. Vai tu tīri zobus?  - jā nu redzi un kas notiek, ja zobi netiek tīrīti? - tie bojājas, smird. Līdzīgi ir ar problēmām tās sakrājas un kaitē veselībai. Kopjot sevi savu organismu mēs no tā varam izvairīties.



Komentāri (0)  |  2014-02-04 04:13  |  Skatīts: 4099x         Ieteikt draugiem   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ